Telefon:     690 936 501 (dr inż. Bogusław Madej)
Email:         bmadej@atut-bm.pl ; biuro@atut-bm.pl

OPINIE KLIENTÓW O NASZYCH SZKOLENIACH

certyfikat_biznesu

Biogram zawodowy - Bogusław Madej

Urodziłem się w 1949 roku. Jestem specjalistą w dziedzinie transportu drogowego i logistyki. Mam obszerny dorobek naukowy i zawodowy. Ukończyłem studia na Politechnice Częstochowskiej, zdobywając tytuł magistra inżyniera na Wydziale Budowy Maszyn, a następnie obroniłem doktorat z nauk ekonomicznych i transportowych na Uniwersytecie Szczecińskim. Tylko na samym początku pracowałem w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, gdzie jako specjalista byłem uczestnikiem i świadkiem wyprodukowania pierwszego Polskiego Fiata 126p. Od 1974 r. przez całe życie byłem związany już tylko z transportem drogowym. W latach 1974-1992 pełniłem kluczowe funkcje w Przedsiębiorstwie Państwowej Komunikacji Samochodowej w Częstochowie zdobywając praktyczną wiedzę o transporcie osób i rzeczy, awansując od kierownika działu do dyrektora. Następnie, od 1992 do 2005 roku, byłem związany z Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie, gdzie zdobywałem doświadczenia naukowe kierując zakładem organizacji i informatyki. W 2005 roku współzałożyłem Akademię Transportu i Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Warszawie, pełniąc rolę Prezesa Zarządu do 2018 roku. Od 2019 roku jestem założycielem i Prezesem Zarządu ATUT-BM Sp. z o.o. również w Warszawie.

 

Doświadczenia zawodowe

Mam bardzo duże doświadczenie zawodowe zarówno naukowe, jak również praktyczne. Uczestniczyłem jako kierownik lub członek zespołów w ponad prawie 50 projektach naukowo-badawczych finansowanych przez Instytut Transportu Samochodowego, Ministerstwo Transportu, Komitet Badań Naukowych (granty) lub Unię Europejską (programy unijne). W ramach wymiany miałem okazję zdobywać doświadczenia związanie z transportem również poza Polską (Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Francja i Szwecja). Wiele z tych prac zostały wdrożonych do stosowania w zasięgu ogólnopolskim, lokalnym lub dla przedsiębiorstw transportowych, a przykładem najbardziej znanych są:

  1. Ogólnopolski system egzaminowania kandydatów na kierowców (na prawo jazdy) w Woje­wódz­kich Ośrodkach Ruchu Drogowego (2000 r.).
  2. Ogólnopolski system egzaminowania kandydatów na przewoźników w zakresie certyfikacji kompetencji zawodowych przewoźników drogowych (2002-2004).
  3. Elektroniczny system informacji i wsparcia przedsiębiorców w zakresie komunikacji samochodowej (wyszukiwarka internetowa połączeń komunikacyjnych w komunikacji lokalnej i dalekobieżnej).

Posiadam również wiele certyfikatów krajowych i zagranicznych świadczących o ciągłym podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych, między innymi:

  1. Certyfikaty kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego osób i rzeczy (2002).
  2. Certyfikat ISO 9000:2000 (2004).
  3. Dyplom IRU ACADEMY – Certyfikate of Professional Competence (2004).
  4. Świadectwo doradcy ds. bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych (2002 i 2007).
  5. Rzeczoznawca techniki samochodowej i bezpieczeństwa ruchu drogowego o 1982 roku (w roku 1996 ukończyłem podyplomowe studia w zakresie "Ekspertyza wypadku drogowego").
  6. Biegły sądowy ds. techniki samochodowej i bezpieczeństwa ruchu drogowego (2002).
  7. Certyfikat "ECO Driving Trainer" (Holandia 2005 r.).

W roku 2013 byłem również ekspertem w ramach Krajowego Standardu Kompetencji zawodowych przy opracowaniu opisów zawodów transportowych (wymaganej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych).

Publikacje

Napisałem jako autor lub współautor ponad 40 publikacji naukowych wygłaszanych na sympozjach krajowych i zagranicznych lub drukowanych w czasopismach branżowych.

Jako autor lub współautor napisałem i wydałem ponad 30 podręczników o tematyce transportowej.  

Najważniejsze z tych podręczników to:

  1. Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego (40 wydań).
  2. Zasady prawidłowego załadunku pojazdów i mocowania na nich ładunków (10 wydań).
  3. Przewozy artykułów żywnościowych (5 wydań).
  4. Przewozy drogowe osób i rzeczy (4 wydania).
  5. Przewozy nienormatywne (4 wydania).
  6. Podręcznik kierowcy zawodowego (3 wydania).
  7. Kwalifikacje kierowców w przewozach osób i rzeczy – Pytania testowe (3 wydania).
  8. Zasady tworzenia rozkładów jazdy w komunikacji lokalnej (3 wydania).
  9. Kompetencje instruktora doskonalenia techniki jazdy (3 wydania).

Wiele innych tytułów wydane zostało również w jednym lub dwóch nakładach książkowych.

Piszę również książki elektroniczne (ebooki) i ogłaszam je na swojej stronie internetowej.

Doświadczenie pedagogiczne

Mam również bardzo duże doświadczenie pedagogiczne. Byłem przez pewien okres czasu wykładowcą w szkołach wyższych w Warszawie. Pracując w Instytucie Transportu Samochodowego byłem również jednym z egzaminatorów przewoźników drogowych ubiegających się o certyfikat kompetencji zawodowych. Osobiście uczestniczyłem w egzaminowaniu co najmniej 8-9 tysięcy przewoźników (na ogólną liczbę egzaminowanych ok. 100 000). Od wielu lat jestem wykładowcą i trenerem szkoleń tradycyjnych i internetowych (online) dla dorosłych o tematyce transportowej. W 2008 roku założyłem własną internetową platformę szkoleniową i cały czas ją rozwijam. Jestem autorem lub współautorem wszystkich szkoleń i ebooków dostępnych na platformie szkoleniowej na której przez ten okres zarejestrowano ponad 8 000 uczestników szkoleń.

Wyróżnienia

Za swoje zasługi zostałem wielokrotnie wyróżniony, otrzymując m.in. Złotą Odznakę SITK, Brązowy i Srebrny Krzyż Zasługi, a także tytuł "Zasłużony dla Transportu RP". Posiadam również kilkanaście wyróżnień, a w tym:

  1. Dyplom „Osoba Przyjazna Logistyce” (2011).
  2. Certyfikat "Najbardziej Efektywna Firma" (2013).
  3. Wpis do Encyklopedii Osobistości „Who is who” (2008).
  4. Certyfikat „Przedsiębiorstwo Przyszłości” (2017).
  5. Złota Odznaka Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji (1978).
  6. Srebrna odznaka Naczelne Organizacji Technicznej (1984).
  7. Złota Honorowa Odznaka "Za zasługi dla PKS" (2003).
  8. Mandat Zaufania – Propagowanie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego  (2006).
  9. Dyplom uznania za wybitny udział w realizacji systemu certyfikacji przewoźników drogowych polskich przewoźników (2024).

Obecnie

Obecnie jestem emerytem, ale dalej pracującym. Przez całe życie wyznawałem zasadę Konfucjusza, który powiedział, że "Znajdź sobie pracę, którą kochasz, a nigdy w życiu nie będziesz pracował". Dlatego przez całe moje życie praca i uczenie się mnie nie męczyły. Często moi rówieśnicy pytają mnie – czemu ty jeszcze pracujesz, przecież jesteś ustawiony i możesz teraz odpoczywać. Ja im zawsze odpowiadam – ja już nie pracuję, ja się teraz tylko bawię pracą, ponieważ sprawia mi przyjemność to co robię mogąc przekazywać swoją wiedzę następnemu pokoleniu.

Piszę i publikuję książki i ebooki. Posiadam własną internetową platformę szkoleniową z dziedziny transportu, spedycji i logistyki, tworzę szkolenia online (internetowe) i udostępniam je zainteresowanym. Od 2020 roku w bazie danych platformy zarejestrowanych jest ponad 3 000 osób, które uczestniczyły w szkoleniach online.

 

Mogę więc powiedzieć, że mój wkład w rozwój transportu drogowego w Polsce w niewielkim stopniu przyczynił się do podniesienia standardów bezpieczeństwa i efektywności w tej branży.